Literárne dielne čítania
Z akých zistení, názorov a skúseností vychádza dielňa čítania?
- Dieťa sa stáva čitateľom, ak trávi veľa času čítaním. Najväčší vplyv na čítanie má množstvo času, ktoré dieťa strávi čítaním.
- Musí čítať vlastné texty - je potrebné mať k dispozícii texty, ktoré dieťa dokáže plynule prečítať a ktorým bez problémov rozumie.
- Dieťa sa učí rozpoznať text, ktorý zodpovedá jeho súčasnej úrovni a ktorý bude schopné čítať v stave ponoru (flow), takže získa pozitívny čitateľský zážitok.
- Každý, vrátane každého z našich žiakov, miluje dobrý príbeh.
Ako dielňa čítania využíva tieto zistenia?
- V dielňach čítania sa čas trávi predovšetkým čítaním, a to čítaním kníh s príbehom.
- Činnosti, ktoré odvádzajú pozornosť od hlbokého čítania, sú minimalizované.
- Deti čítajú knihy podľa vlastného výberu.
- Každý číta svojím tempom. Číta sa pomerne často - raz týždenne 20 minút je minimum.
- Na čítané sa reaguje, najlepšie rozhovorom s inými čitateľmi.
- Rozčítané knihy si čitatelia čítajú i mimo školy. .
Aký je účel dielní čítania?
- Vďaka čitateľskej dielni dieťa získa dôveru, že čítanie je zmysluplná činnosť, ktorá stojí za námahu. Kým dieťa nezažije, že mu čítanie prináša pozitívne zážitky, nestane sa aktívnym čitateľom, a nemá žiadny vnútorný dôvod na prekonanie ťažkostí, ktoré sa spájajú s náročnosťou textu alebo cieľom čítania.
- Dieťa, ktoré v rodine nezískalo žiadny vzťah k čítaniu, ho môže získať (vybudovať) len v škole. Nikde ine pravdepodobne nemá potrebnú podporu vo forme stráženého, nerušeného, zameraného času na čítanie, dostupnosť kníh, podporu čítania a čitateľstvo.
Čo nie je dielňa čítania?
- Hodiny, počas ktorých všetci žiaci pracujú s textom zvoleným učiteľom a keď vykonávajú úlohy, viažuce sa k danému textu. Aj tieto hodiny majú svoj význam a môžu byť nápomocné k dosiahnutiu niektorých čitateľských cieľov. Takéto lekcie však nedokážu z nečitateľov spraviť čitateľov.
Ako začať?
- Úlet s knihou - www.uletsknihou.skProjekt webovej platformy Uletsknihou.sk vznikol ako nápad priniesť praktické riešenie, ktoré by pomohlo širšej aj odbornej pedagogickej verejnosti podporovať vzťah detí a tínedžerov k čítaniu – pre radosť či zo záujmu. Našou motiváciou je presvedčenie, že Slovensko môže byť lepšou krajinou pre život a k tomu potrebujeme nielen múdrejšiu a zručnejšiu, ale aj empatickejšiu a tolerantnejšiu generáciu kriticky mysliacich mladých ľudí.
Uletsknihou.sk rozbiehame ako od komerčných záujmov nezávislý zdroj informácií o čítaní a knihách pre deti a mládež, na ktorom sprostredkujeme názory a skúsenosti odborníkov z rôznych oblastí vzdelávania, literárnej vedy, psychológie, špeciálnej pedagogiky, mediálnej výchovy a pod. Súčasne považujeme za dôležité prepojiť tento odborný pohľad aj s názormi a priamou skúsenosťou širšej verejnosti a samotných tínedžerov. Čoskoro preto rozšírime projekt o bezplatnú registráciu, čo vám umožní komentovať všetky príspevky a zverejňovať hodnotenie kníh a čitateľských aktivít.