• 2. - 9. ročník, Vnútorný systém hodnotenia

        • stiahnite si

          Hodnotenie vzdelávacích výsledkov žiakov

          Pravidlá pre hodnotenie a klasifikáciu žiakov upravuje Metodický pokyn č. 22/2011 k hodnoteniu žiakov základnej školy (vrátane príloh) s účinnosťou od 1. mája 2011. Hodnotenie a klasifikácia žiakov sa riadi predovšetkým Zákonom č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a Vyhláškou č. 223/2022 Z. z. (Vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky o základnej škole).

          V Súkromnej základnej škole EduKey je hodnotenie vnímané ako jeden zo spôsobov, ako žiaka posunúť vpred. Nesmie byť chápané ako trest, pričom záverečné hodnotenie a klasifikácia nie je len aritmetickým priemerom známok. Zároveň hodnotenie chápeme ako jednu z najdôležitejších foriem spätnej väzby nielen na úrovni učiteľ – žiak, ale i žiak – rodič a učiteľ – rodič.

          Na I. stupni (ISCED 1) aj na II. stupni (ISCED 2) uplatňujeme klasifikáciu, no väčšina známok (v škále 1 – 5) je doplnená aj slovným komentárom, slovným hodnotením, zdôvodnením, v prípade I. stupňa (ISCED 1) aj symbolickým (pečiatka, obrázok...).

          Čím a ako hodnotíme

          Vo výchovno-vzdelávacom procese sa v plnej miere využíva pozitívna motivácia, pričom základom hodnotenia je pokrok žiaka voči sebe samému. Zároveň hodnotenie obsahuje prvky zodpovednosti žiaka za svoje výsledky, teda sebahodnotenie, ako aj tzv. rovesnícke hodnotenie (hodnotenie spolužiakmi).

          Predmetom sebahodnotenia sú

          • výsledky samostatnej i skupinovej práce;
          • vlastný učebný pokrok za určitý časový úsek (zväčša štvrťrok);
          • prístup k práci;
          • vlastné silné a slabé stránky.

          Cieľom sebahodnotenia aj rovesníckeho hodnotenia je najmä

          • pristupovať kriticky k vlastnej práci;
          • vysloviť kritiku adekvátnym spôsobom;
          • konštruktívnou kritikou podnietiť k lepším výkonom.

          Metódy priebežného hodnotenia

          • pozorovanie
          • diskusie a rozhovory
          • krátke testy a kvízy
          • komentáre a poznámky
          • spätná väzba počas aktivít
          • sebahodnotenie a rovesnícke hodnotenie
          • známkovanie s dôrazom na pokrok
          • portfóliové hodnotenie
          • projektové hodnotenie
           
          Sumatívne hodnotenie

          Vo výslednom hodnotení zohľadňuje:

          • písomky, ústne odpovede, tematické testy, polročné a koncoročné testy, diktáty, slohové práce - presnosť, odbornosť, trvalosť osvojenia pojmov, faktov a definícií, samostatnosť vyjadrovania, použiteľnosť vedomostí v praxi, úroveň myšlienkových operácií, úroveň požadovaných motorických a intelektuálnych činností;
          • proces učenia sa žiaka, stupeň rozvoja kľúčových kompetencií – triedenie a vyhľadávanie informácií, pozorovanie, porovnávanie a triedenie javov, experimentovanie, sebahodnotenie a zodpovedajúce prijímanie spätnoväzobných informácií, primeranosť reakcií (bleskovky, cvičné diktáty, pracovné listy, domáce úlohy);
          • vlastná aktivita žiaka - každá práca žiaka urobená z vlastnej iniciatívy, aktivita na hodine, verejné pochvaly za viditeľné zmeny, účasť na súťažiach

           

          Kritériá hodnotenia pre jednotlivé predmety sa nachádzajú v závere dokumentu.

           
          Stupnice

          Percentuálna stupnica pre hodnotenie tematických previerok (tzv. malých):

          100% – 90%              výborný (1)

          89% – 75%                chválitebný (2)

          74% – 60%                dobrý (3)

          59% – 41%                dostatočný (4)

          40% – 0%                  nedostatočný (5)

          Percentuálne hodnotenie pre hodnotenie kontrolných prác (tzv. školských):

          100% – 90%              výborný (1)

          89% – 75%                chválitebný (2)

          74% – 50%                dobrý (3)

          49% – 30%                dostatočný (4)

          29% – 0%                  nedostatočný (5)

          Stupnica pre hodnotenie diktátov

          0 – 1                          výborný (1)

          2 – 3                          chválitebný (2)

          4 – 7                          dobrý (3)

          8 - 10                         dostatočný (4)

          11 a viac                   nedostatočný (5)

           

          Hodnotenie správania

          Pri hodnotení správania postupujeme podľa Metodického pokynu č. 22/2011 pre hodnotenie žiaka základnej školy, čl. 3, bod 5.

          Rozhodnutie pedagogickej rady o neklasifikovaní niektorých predmetov

          Na základe rozhodnutia pedagogickej rady z 28. 8. 2024 (v zmysle §55, čl. 2 Zákonu č. 245/2008, §18 Vyhlášky MŠ SR č. 320/2008 a Metodického pokynu č. 22/2011-R) sa v Súkromnej základnej škole EduKey neklasifikujú (nehodnotia známkou) nasledujúce predmety: etická výchova, hudobná výchova, občianska náuka, pracovné vyučovanie, regionálna výchova, telesná a športová výchova, výtvarná výchova, ako aj predmety informatika technika a cvičenia zo slovenského jazyka a matematiky. Rozhodnutie je platné pre oba stupne.

          Zásady hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením začleneného v základnej škole

          Pri hodnotení učebných výsledkov učiteľ rešpektuje psychický a fyzický zdravotný stav žiaka, druh a stupeň zdravotného znevýhodnenia, ak má vplyv na úroveň a výsledky práce žiaka v príslušnom predmete. Riadi sa zásadami hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením začleneného v základnej škole (Metodický pokyn č. 19/2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie a príloha č. 2 k metodickému pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy).

          Hodnotenie pedagogických zamestnancov

          Východiská:

          Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov, zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších zmien a predpisov, zákona č. 138/2019 o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákona č. 552/2003 o výkone práce vo verejnom záujme, zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v znení neskorších predpisov a  Vyhláška č 1/2020 Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky o kvalifikačných predpokladoch pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov.

          Hodnotenie školy

          Autoevaluácia je zameraná predovšetkým za začleňovanie kľúčových kompetencií a cieľov vzdelávania do efektívneho priebehu výchovno-vzdelávacej práce. Autoevaluácia školy a procesov v nej prebiehajúcich v nej je založená na dlhodobom pozorovaní, analýze a vyhodnocovaní zisteného.

          S výsledkami jednotlivých evaluačných a autoevaluačných zistení sa ďalej pracuje. Slúžia pre vyhodnotenie súčasného stavu a jeho porovnanie s posledným meraním, ako aj pre korekciu ďalšieho rozvoja školy a vzdelávacích aktivít pedagógov, a teda i žiakov.

          Medzi autoevaluačné mechanizmy patria pravidelné vzájomné hospitácie učiteľov, určenie uvádzajúcich učiteľov pre začínajúcich a nových pedagógov, náčuvy študentov zo škôl pedagogického zamerania, kontrolná hospitačná činnosť vedenia školy a pod.

           

      • Kritériá hodnotenia

        • Kritériá hodnotenia pre jednotlivé predmety I. stupňa (ISCED 1)
          Hodnotenie realizujeme na základe určitých kritérií, prostredníctvom ktorých sledujeme vývoj žiaka, jeho pokrok vo vzdelávaní a zároveň využijeme hodnotenie na motiváciu žiakov k aktívnemu učeniu. Uvedomujeme si, že maximálna objektivita v procese hodnotenia prispieva k utváraniu pozitívnej učebnej klímy, vytvára dobré vzťahy medzi žiakmi ale aj medzi žiakom a učiteľom.
        • Kritériá hodnotenia, II. stupeň (ISCED 2), slovenský jazyk
          V rámci predmetu slovenský jazyk a literatúra sú hodnotené tri zložky predmetu: jazyk, sloh a literatúra. Predmetom klasifikácie v predmete slovenský jazyk a literatúra a vyučovací jazyk a literatúra sú výsledky, ktoré žiak dosiahol v súlade s požiadavkami stanovenými v učebných osnovách a vzdelávacích štandardoch v rámci jednotlivých zložiek predmetu: jazyková, slohová a literárna zložka. Hodnotí sa schopnosť získať, upraviť, spracovať, používať a prezentovať vedomosti, zručnosti a návyky v konkrétnych situáciách, obsahová kvalita a jazyková správnosť odpovede, t. j. rozsah slovnej zásoby, gramatická správnosť, štylistická pôsobivosť a stupeň rečovej pohotovosti. V písomnom aj ústnom prejave má žiak preukázať komplexnosť ovládania jazyka, mieru tvorivosti a celkovú vzdelanosť a kultúrnosť v miere vychádzajúcej z učebných osnov a vzdelávacích štandardov.
        • Kritériá hodnotenia, II. stupeň (ISCED 2), dejepis
          Vzdelávacia oblasť Človek a spoločnosť otvára priestor na kultivovanie individuálnych a spoločenských kompetencií. Učí vidieť veci a javy vo vzájomných súvislostiach, ponúka argumenty, inšpiruje k tvorivému riešeniu otázok a prispieva ku kritickému mysleniu žiakov. Súčasne rozvíja a upevňuje vedomie príslušnosti k európskemu civilizačnému a kultúrnemu prostrediu. Centrálnou kategóriou vzdelávacej oblasti je rozvíjanie, korigovanie a kultivovanie historického vedomia žiakov z potrieb prítomnosti, k čomu prispievajú všetky tri vyučovacie predmety, ktoré ju vytvárajú. Aj preto kľúčovú úlohu zohrávajú medzipredmetové vzťahy, ktoré treba kontinuálne metodicky aplikovať v podobe prierezových modelov vo výučbe jednotlivých predmetov.
        • Kritériá hodnotenia, II. stupeň (ISCED 2), občianska náuka
          Vzdelávacia oblasť Človek a spoločnosť otvára priestor na kultivovanie individuálnych a spoločenských kompetencií. Učí vidieť veci a javy vo vzájomných súvislostiach, ponúka argumenty, inšpiruje k tvorivému riešeniu otázok a prispieva ku kritickému mysleniu žiakov. Súčasne rozvíja a upevňuje vedomie príslušnosti k európskemu civilizačnému a kultúrnemu prostrediu. Centrálnou kategóriou vzdelávacej oblasti je rozvíjanie, korigovanie a kultivovanie historického vedomia žiakov z potrieb prítomnosti, k čomu prispievajú všetky tri vyučovacie predmety, ktoré ju vytvárajú. Aj preto kľúčovú úlohu zohrávajú medzipredmetové vzťahy, ktoré treba kontinuálne metodicky aplikovať v podobe prierezových modelov vo výučbe jednotlivých predmetov.
      • Kontakt

        • Súkromná základná škola, Východná 11441/18B, Martin
        • +421 043 42 21 605, 0907 10 10 23
        • Východná 11441/18B
          03601 Martin
          Slovakia
        • 37900862
        • Ing. arch., Ing., Bc. Slávka Makovníková, zriaďovateľka školy/school founder
          (zriadovatel@edukey.sk, 0948 83 58 87)
        • Mgr. Renáta Špiriaková, riaditeľka školy/headmistress of the school (riaditel@edukey.sk, 0907 10 10 23)
        • Mgr. Helena Ogureková, zástupkyňa školy/Deputy Headmistress
          (helena.ogurekova@edukey.sk)
        • Ing. arch., Ing., Bc. Slávka Makovníková, manažérka/manager of the school (zriadovatel@edukey.sk, 0948 83 58 87)
        • Súkromná základná škola
          Východná 11441/18B
          036 01 Martin

          IČO: 37900862
          DIČ: 20 21 71 41 89
          Banka: SLSP a.s. Martin SK87 0900 0000 0003 5159 8702
      • Prihlásenie