Plán školskej psychologičky
Ako školská psychologička pri svojej činnosti spolupracujem s vedením školy, školskou špecialistkou pre výchovu a vzdelávanie, výchovnou poradkyňou a každým pedagógom a asistentom našej školy. Aktuálne pre tento školský rok zastávam povinnosti aj špeciálnej-pedagogičky. Pri poskytovaní psychologických služieb žiakom, zákonným zástupcom, a pedagogickým zamestnancom, ktorí sa podieľajú na výchove a vzdelávaní, sa riadim etickým kódexom práce psychológa.
Hlavné úlohy školského psychológa:
- Poskytovanie odborných ps. služieb žiakom, rodičom, pedagogickým a odborným zamestnancom a asistentom učiteľa.
- Využívanie vhodných foriem a metód diagnostickej, poradenskej a preventívnej práce a to individuálne, skupinovo i hromadne v bezprostrednom styku so žiakom alebo sprostredkovanie prostredníctvom konzultácie s učiteľom, školskou špecialistkou pre výchovu a vzdelávanie, rodičom.
- Poskytovanie rád, návrhov, konzultácií žiakom, učiteľom, rodičom, vedeniu, ak vystupujú vo funkcii konzultujúcich a školská psychologička vo funkcii konzultanta.
- Realizovanie aktivít pri problémoch a ťažkostiach žiakov v učení, správaní, pri rozhodovaní o voľbe povolania, narušených sociálnych vzťahoch v triede, psychohygienických otázkach a vo výchovno-vzdelávacom procese.
- Vykonávanie preventívnych činností podľa plánu školskej psychologičky a potrieb školy.
- Spolupracovanie s inými odbornými pracovníkmi a inštitúciami, najmä so zariadeniami výchovného a psychologického poradenstva.
- Vzdelávanie sa v súlade s ročným plánom profesijného rozvoja, študovanie aktuálnych trendov a poznatkov najmä v oblasti školskej psychológie a rozvíjanie už nadobudnutých zručností podporným vzdelávaním.
Vypracovala: Mgr. Beáta Sláviková, školská psychologička