- Základné opatrenia
- Epiketa
- Manuál školský Covid semafor
- Infografiky MŠVVaŠ
- Testovanie na školách
- Rozhodnutia ministra
- Rozhodnutia o uzatvorení tried
- Usmernenie ŠPÚ
- Oznam pre návštevníkov školy
- Dodatok č. 1 k Školskému poriadku
- Dištančné vzdelávanie - pre rodiča
- Dištančné vzdelávanie - pre žiaka
- Rozvrh dištančnej výučby, 1. stupeň
- Rozvrh dištančnej výučby, 2. stupeň
- Edu TV
- MS Teams
- Dotazníky
Dotazníky
Zber údajov a distribúcia dotazníkov
Prieskum prebehol v týždni od 11. 10. do 18. 10. 2020 (vrátane). Dotazníky boli vytvorené ako formulár GoogleDocs a následne distribuované elektronickou formou (správa v Edupage). Prieskum bol anonymný a účasť v ňom nemohla byť vynútená alebo kontrolovaná, výsledky sú preto nutne iba orientačné.
Výslekdy - distancne_vzdelavanie_2020.pdf
Výber z odpovedí
Online výučba
Pri koncipovaní rozvrhu pre dištančné vzdelávanie sme vychádzali z metodických pokynov Štátneho pedagogického ústavu (https://bit.ly/3534JbC).
Hlavné vzdelávacie oblasti sú:
Jazyk a komunikácia• Matematika a práca s informáciami• Človek a spoločnosť• Človek a príroda
Komplementárne vzdelávacie oblasti sú:
Človek a hodnoty• Človek a svet práce• Umenie a kultúra• Zdravie a pohyb
Tomuto rozdeleniu sa prispôsobí aj dištančný rozvrh hodín, ktorý zahŕňa len hlavné vzdelávacie oblasti.
Rozsah výučby sa stanovuje na základe indikatívnej týždennej záťaže žiakov počas dištančného vzdelávania.
Indikatívna záťaž žiakov počas dištančného vzdelávania v sebe zahŕňa všetky povinné vzdelávacie aktivity žiakov (čas, strávený on-line vyučovaním, resp. inou formou vyučovania; čas, potrebný na vypracovanie úloh, ktoré sú zadávané či distribuované žiakom počas on-line vyučovania, telefonicky, e-mailom alebo v papierovej forme; čas, strávený samoštúdiom).
V jednotlivých ročníkoch základnej školy sa dištančné vzdelávanie pre všetky hlavné vzdelávacie oblasti odporúča plánovať tak, aby bol dodržaný tento rozpis indikatívnej týždennej záťaže žiakov:
Prechod do online vzdelávanie nemá znamenať jednoduché preklopeniu výučby podľa rozvrhu do online prostredia. Takáto záťaž je nevhodná pre žiakov a učiteľom neumožňuje využívať pestrú paletu najrôznejších pedagogických metód. Viac hodín pred obrazovkou nezodpovedá fyziologickým potrebám detí ani zásadám psychohygieny. Viac napr.: https://on.natgeo.com/35aYtyB.
Pri koncipovaní rozvrhu i spôsobu vyučovania sa museli zohľadniť množstvo premenných – špecifiká dištančného vzdelávania, odporúčania psychológov, technické vybavenie i súrodencov (máme viac ako 25 súrodeneckých dvojíc...).
Ďakujeme, že rešpektujete naše usmernenia a odporúčania.
Množstvo učiva
Chápeme, že rodičia majú obavy z navýšenia množstva učiva v ďalších ročníkoch. Štátny vzdelávací program (a rovnako aj náš školský vzdelávací program) je však postavený na možnosti presunu učiva z ročníka do ročníka (učivo je nutné prebrať v rámci vzdelávacieho stupňa). Zároveň, Štátny pedagogický ústav aj MŠVVaŠ uskutočnili úpravu obsahu aj objemu učiva. Z hľadiska cieľov a obsahu vzdelávania je nutné počítať s ich redukciou, pretože dištančné vzdelávanie neposkytuje všetky možnosti učenia sa žiakov v porovnaní s plnohodnotným prezenčným vzdelávaním.
Pri nevyhnutnej redukcii obsahu vzdelávania sa v hlavných vzdelávacích oblastiach odporúča postupovať podľa upravených cieľov a obsahu vzdelávacích oblastí a vyučovacích predmetov, ktoré tvoria Prílohu č. 2 Dodatku č. 8 k štátnym vzdelávacím programom pre základné školy. V tomto dokumente sa vzdelávacie ciele stanovujú podľa väčších celkov (vzdelávacích cyklov), čím sa redukuje aj stanovený vzdelávací obsah.
Pri vyhodnocovaní minuloročnej dištančnej výučby sme zistili, že presuny učiva z ročníka do ročníka boli minimálne (do vyhodnocovacej správy je možné nahliadnuť TU).
Väčším problémom ako obsiahnutie množstva učiva sa však javí samostatnosť a zodpovednosť detí. Tu potrebujeme Vašu pomoc. Vytvorte si spoločne s dieťaťom týždenný rozvrh tak, aby sa vzali do úvahy online hodiny všetkých detí a tiež čas, ktorý potrebujú venovať samostatnej príprave a relaxu; vytvorte optimálne prostredie pre učenie sa vášho dieťaťa (vypnúť rušivé prvky)... A snažte sa podporovať snahu školy a učiteľov pri online vzdelávaní.
August - september 2020 - prieskum o technickom vybavení žiakov
(kliknite pre zväčšenie)
(kliknite pre zväčšenie)