Kalendárium
- 28. 2. 2020
Usmernenie
Vydávame odporúčania
ODPORÚČANIE
Vážení rodičia,na základe aktuálnych informácií o výskyte koronavírusu a jeho výskyte v Taliansku, po konzultáciách s regionálnym hygienikom RUVZ, MUDR. T. Záborským, so sídlom v Martine, Vám oznamujeme nasledovný postup.
za BellAmos A. Thomková, riaditeľka školy
Aktuálne informácie - http://bit.ly/32zEPux
Odporúčania pre cestovateľov - http://bit.ly/2Tg98SE
- 28. 2. - trvá
Opatrenia z hľadiska zabezpečenia hygieny
- 9. 3. 2020
Martin prijíma nové opatrenia s ohľadom na koronavírus COVID - 19
Na základe informácií Ústredného krízového štábu na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky Krízový štáb mesta Martin na svojom mimoriadnom zasadnutí prijal nasledujúce opatrenia:
- Nariaďujeme dočasne prerušiť vyučovanie v materských a základných školách, vrátane voľnočasových krúžkov pre školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, a zároveň odporúčame rovnako postupovať aj v prípade súkromných a cirkevných zriaďovateľov.
- Zakazujeme konania akýchkoľvek zhromaždení s počtom účastníkov väčším ako 10, ako aj konanie športových, kultúrnych a spoločenských podujatí.
- Zakazujeme návštevy v zariadeniach pre seniorov, denných centrách a denných stacionároch.
- Neodporúčame používanie verejných a hromadných dopravných prostriedkov
- Nariaďujeme dočasne uzatvoriť mestskú plaváreň a odporúčame rovnako postupovať aj u ostatných plavární na území mesta.
- V prípade príznakov ochorenia podobných chrípke (kašeľ, bolesti svalov, slabosť, horúčka) odporúčame postupovať podľa nariadenia Hlavného hygienika – nenavštíviť zdravotnícke zariadenia, ale informovať o situácii krízovú linku 0800 221 234.
- Neodporúčame obyvateľom mesta navštevovať úrady a miesta s potenciálne vysokou koncentráciou návštevníkov. Pri komunikácii s úradmi odporúčame výhradne využívať telefonickú, elektronickú alebo písomnú komunikáciu.
- Odporúčame prísne dodržiavať hygienické pravidlá.
- Vyzývame obyvateľov mesta, ktorí v posledných dňoch navštívili Taliansko, Čínu, Južnú Kóreu alebo Irán, aby dodržiavali karanténne opatrenia.
- 9. 3. 2020, večerné hodiny
Prerušenie vyučovania
UPOZORNENIE
Na základe informácií Ústredného krízového štábu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky Krízový štáb mesta Martin na svojom mimoriadnom zasadnutí prijal nasledujúce opatrenia:s účinnosťou od utorka 10. 3. 2020 prerušujeme vyučovanie v našej škole až do odvolania. O ďalšom postupe vás budeme informovať prostredníctvom sociálnych sietí, mailov a edupage.
Usmernenie mesta Martin: http://bit.ly/2TQBoLZ
Ďakujeme za pochopenie.
- 10. 3. 2020
Mimoriadna porada
Nastavenie práce so žiakmi počas dní voľna – premyslieť formy práce a spôsob kontroly.
Spôsob zaslania pre I. stupeň – triedni učitelia
Spôsob zaslania pre II. stupeň – koordinuje triedny učiteľ – učitelia jednotlivých predmetov zašlú triednemu učiteľovi podklady a ten ich následne zašle žiakom svojej triedy
Odporúčanie:
Poslať žiakom inšpiratívne, netradičn, podnetné výzvy na doma z daného učiva, nie len vypĺňanie pracovných zošitov, ale aj bádateľské úlohy, online vzdelávanie, projekty online so spolužiakom a pod.Práca na doma – revízia aktuálneho školského vzdelávacieho program a nastavenie ďalšej práce. Učebnica nie je záväzná, je potrebné prehodnotiť, čo je prioritou, čo je možné dobrať v nasledujúcom školskom roku, čomu je možné venovať sa len okrajovo, informatívne. Ide o opatrenie vzhľadom na možný dlhší výpadok vyučovania pre koronavírus.
- 11. 3. 2020
Vytvorenie stránky Koronavírus - kompletné info
Milí bellamosáci,
máte za sebou prvý deň mimoškolského domáceho vzdelávania.
Aký bol?
Stanovili ste si presný rozvrh, ktorý sa aspoň trochu podobal na ten školský?
Rozložili ste si všetky povinnosti na jednotlivé dni?
Nezabudli ste na malú prechádzku? (Aj keď pršalo?)Chceme vám pomôcť v tom, aby sme/ste sa udržali vo forme. Na stránke http://bit.ly/2v8UBAp nájdete nielen všetky aktuálne informácie o situácii, spojenej s vírusom, ale aj rôzne úlohy a tipy na online či offline aktivity.
Postupne ich budeme aktualizovať.
Držte sa.
- 18. 3. - 23. 3. 2020
Vízia spoločnej platformy pre vyučovanie
Po zistení, že škola nebude zatvorená len dva týždne, sme okamžite oslovili viaceré subjekty, vrátane rodičov a začali sme realizovať projekt Virtuálny BellAmos. Identifikovali sme procesy, aktuálny stav, nedostatky, definovali cieľový stav, nastavili systém, testovali, zabezpečili migráciu od pôvodných procesov, zabezpečili školenie užívateľov...
Po rozhodovaní sme medzi platformami Discord, Google Classroom a MS Teams sme sa rozhodli prejsť od 30. 3. do online prostredia MS Teams.
- 22. 3. 2020
Prvé zasadnutie Krízového štábu BellAmos
- 23. 3. 2020
Testovacia prevádzka MS Teams
- 25. 3. 2020
Porada č. 1
- Zápis do prvého ročníka základnej školy sa bude organizovať v termíne od 15. – 30. apríla 2020 bez osobnej prítomnosti detí. Odporúča sa komunikácia elektronickou formou. Termín zápisu určí zriaďovateľ školy.
- Ruší sa Testovanie 9 na školský rok 2019/2020
- Prihlášky na SŠ – 5. ročník – do 15. mája 2020 (niektoré sú už u VP)
- Prihlášky na SŠ – 8. a 9. ročník – do 15. mája 2020 – bez potvrdenia lekára
- Prijímacie skúšky na stredné školy sa uskutočnia dva týždne od odvolania prerušenia vyučovania, najneskôr do 30. 06. 2020. Vzhľadom na zrušenie T9 bude vydané odporúčanie pre riaditeľov SŠ k úprave kritérií prijímania. Každá stredná škola si bude deti pozývať listom.
- Školský špeciálny pedagóg poskytuje v tomto období podporu najmä žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a ich rodičom pri vzdelávaní. V prípade potreby je k dispozícii aj učiteľom, najmä na konzultáciu pri zadávaní úloh týmto žiakom. Poradenstvo a konzultácie sa budú poskytovať dvakrát do týždňa v utorok od 10:00 – 11:00 a vo štvrtok od 11:30 do 13:30 hod.
- 25. 3. 2020
Vytvorenie testovacieho rozvrhu
Zásady
Kooperácia
Je online činnosť učiteľov koordinovaná? Nemôže sa stať, že súrodenci musia byť pri počítači v rovnaký čas pri rôznych učiteľoch? Nestane sa, že jeden deň sa hneď traja učitelia rozhodli pre online výučbu, dokonca v rovnaký čas? Ako to majú poriešiť rodiny s viacerými súrodencami a jedným PC?
Rada: čím menej výučby v reálnom čase, tým lepšie. Dohodnite sa v škole na množstve online aktivít v triede denne.Komunikácia
Aj keď by mal byť učiteľ slobodný vo využívaní didaktických programov, v niektorých oblastiach je dobré zjednotiť tok informácií. Napríklad zadávanie úloh nastaviť tak, aby aj ostatní učitelia mal prehľad o činnosti svojich kolegov.Začiatok práce
Už skôr sa objavili výskumy, že deti chodia do školy príliš skoro. Dôležitý je dostatok spánku aj pre imúnny systém.
Rada: začnime pracovať najskôr od deviatej a pracujme najviac do doby obeda. Ale nie nepretržite!Metódy
Domáci školáci majú zvyčajne lepšie výsledky ako školskí žiaci. Je to dané špecifikami domáceho vzdelávania, medzi ktoré patria najmä spôsoby práce. Najmenej efektívnou metódou je výklad.
Rada: zabudnime na pasívne metódyČierna pedagogika
Do domáceho vzdelávania nepatrí testovanie, udeľovanie zlých známok, preskúšavanie. Nedávajme drilovacie úlohy na krátky termín, keď oveľa lepšie je dať kreatívnu úlohu na termín dlhší. Nemôžeme byť drábmi alebo dozorcovia nútených prác!
Rada: dobrá výučba má stále rovnaké zásady – primeranosť, individuálny prístup, zábavnosť, voľby žiaka a ďalšie. Rešpektujme je práve teraz.Predmety
Chcete dať žiakovi úlohu z hudobnej výchovy? Tak nech vám priebežne urobí zoznam desiatich najobľúbenejších hitov, ktoré doma počúva. Pri prvých troch môže aj popísať, čo presne sa mu páči. Alebo nakreslí obal albumu svoje obľúbené kapely. Takáto úloha stačí na celý mesiac!
Rada: Požívajte zdravý rozum a dajme žiakom priestor.Preťažovanie žiakov
Pamätajte, že čo žiak robí s chuťou, robí dobre, čo robí s odporom, rovnako ho nič nenaučí.
Rada: menej je viac, dôležitý nie je objem, ale kvalita práce. Nechcime našich žiakov od sebavzdelávania definitívne odradiť!Úlohy
Platí to isté, čo vo výučbe: to, čo žiaka na našom predmete baví, je dobré používať, a to, čo ho od predmetu odrádza, je potrebné eliminovať. Premyslite zmysluplnosť úloh, nech je v tom vidieť myšlienka profesionála na vzdelávanie.
Rada: Zábavnosť a zmysluplnosť úloh je primárnym cieľom. Úlohy by sa mali zadávať so všetkými náležitosťami, vrátane zdrojov.Úlohy na čas
Existuje nejaký dôvod, prečo zadané úlohy extrémne termínovať? Nielen tieto časové limity sú opakom individuálneho prístupu a diferenciácie obťažnosti.
Rada: Opäť platí aj pre bežnú výučbu – domáce zadania sa plnia vo väčších časových intervaloch, nie v šibeničných termínoch alebo dokonca obratom.Monitory a obrazovky
Je veľmi ľahké navŕšiť pred žiakmi kopu dokumentov na pozeranie, držať ich pri online výučbe, nechať ich hľadať veci po internete a posadiť ich k televízii k vzdelávaciemu vysielania. Ale myslíte si, že toto je dobrá výučba? Myslíte si, že sedenie pred obrazovkou alebo monitorom je to, čo žiaka učí? Samozrejme, že áno, ale nie príliš efektívne a nie celé dopoludnie! Pamätajme, žiak sa učí predovšetkým vlastnou prácou.
Rada: dobrý učiteľ využíva IKT primerane, rovnako ako pri dobrej výučbe v triede.Dobrá klíma
Žiak je pri práci doma, v prostredí, kde sa väčšinou cíti veľmi dobre. On bude pracovať, žiadny strach, ak ho bude práca baviť. To je úloha učiteľa. Predstavme mu tú zábavnú tvár učenia. Teraz je na to tá najlepšia chvíľa. Nepoužívajme hrozby a vyhrážky. Nestrašme žiakov budúcim skúšaním, testy hneď po príchode do školy a podobne. Ku vzdelávaniu negatívne emócie nepatria.
Rada: nestrápňujme sa pred žiakmi a rodičmi hrozbami.Rodičia
Rada: Správajte sa, akoby sme rodičov k úlohám vôbec nepotrebovali. Žiaci ich predsa majú plniť sami, ako nejakú zábavno-vzdelávacie hru. Tak by to malo byť totiž aj pri bežnej prevádzke, nieto teraz, keď majú plno starostí.spracované podľa:
R. Čapek – Poučenie z krízového vývoja (https://bit.ly/33zuHT4)
- 30. 3. 2020
MS Teams
- 31. 3. 2020
Porada č. 2
- Príprava zápisu do 1. ročníka.
- Výmena prvých skúseností s ostrou prevádzkou.
- Vnútroorganizačné záležitosti.
- 6. 4. 2020
Dotazník pre rodičov
- 8. 4. 2020
Porada č. 3
Do procesu sa zapojili asisentky. Vyučujúci skoordinovali postup pri tvorbe rozvrhu hodín. Prioritou bol však nadchádzajúci online zápis do 1. ročníka.
Pedagogická rada na svojom zasadnutí dňa 08. 04. 2020 rozhodla, že v zmysle Usmernenia na hodnotenie žiakov základných škôl v čase mimoriadnej situácie spôsobenej prerušením vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020 budú priebežne i na konci školského roka všetky predmety hodnotené slovne, pretože podmienky v čase prerušeného vyučovania neumožňujú naplniť ciele predmetu kvalitnou/plnohodnotnou realizáciou.
- 19. 4. 2020
Vyhodnotenie dotazníka
- 22. 4. 2020
Porada č. 4
- 24. 4. 2020
Online káva s riaditeľkou a rodičmi budúcich prvákov
- 29. 4. 2020
Porada č. 5
Práca na redukcii učiva.
- 13. 5. 2020
Porada č. 6
Úprava školského vzdelávacieho programu a podoba záverečných slovných hodnotení. Príprava na návrat do školy.
- 18. 5. 2020
Rozposlanie dotazníkov - návrat do školy (prieskum)
- 20. 5. 2020
Porada č. 7
Návrh prevádzky školy od 1. 6. 2020.