• Primárna prevencia

• 22.11.2020 15:52
      • primárna prevencia
      • Projekt ZáchranáRik

Náučno-preventívny projekt ZáchranáRik predstavuje súhrn videí a brožúrku, v ktorých sa hlavní detskí hrdinovia stretávajú s nástrahami súčasného života. Brožúrky a DVD-nosiče  v reflexných batôžkoch odbor prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR distribuoval do prvých tried základných škôl po celom Slovensku. Vzdelávacie materiály tak putovali do rúk prváčikom, ktorým by mali pomôcť vo vyučovacom kolobehu.

Projekt sa primárne zameriava na deti prvého stupňa základných škôl, ktorým v tomto veku hrozia rôzne druhy nebezpečenstiev. Cieľom je, aby sa deti naučili , že prevencia je bežnou súčasťou vyučovania, a že nadobudnuté informácie môžu ľahko využiť v reálnom živote.

videá TU

Projekt Odpíšeme ti

Projekt ODPÍŠEME TI je výsledkom iniciatívy Nadácie Markíza, ktorá sa v boji proti šikanovaniu a v prevencii šikanovania spojila s odborníkmi z oblasti psychológie, výskumu a stratégie, a spoločne pripravili projekt, ktorého cieľom je podať pomocnú ruku obetiam šikany, ale zároveň aj priniesť osvetu o probléme šikanovania medzi deti, učiteľov a rodičov a otvoriť diskusiu v školách ale aj v rodinách. Zrealizovaný kvalitatívny výskum potvrdil závažnosť témy, jej neustálu prítomnosť ako aj prítomnosť obáv a strachu z riešenia, či nedôvery voči dospelým a pasivity pri riešení.

Nezáleží na tom, či je dieťa talentované, nadané, či je „z dobrej rodiny", nemá žiadne zdravotné znevýhodnenie či sociálny hendikep. Obeťou sa môže stať každé dieťa , rovnako ako sa môže stať agresorom. Nastáva ťažká situácia, z ktorej treba vyjsť a nájsť riešenie. Častokrát nielen dieťa, ale aj dospelý nevie, ako správne zareagovať, čo urobiť.

Veríme, že web www.odpisemeti.sk sa stane prvým krokom, ktorý dieťa ale aj dospelého človeka konajúceho v záujme dieťaťa nasmeruje na správnu cestu riešenia. Práve tu nájdu pomoc prostredníctvom anonymnej Linky detskej istoty - na bezplatnom telefónnom čísle 116 111 , ktoré je k dispozícii 24 hodín, 7 dní v týždni, ale aj cez čet tu na webe vo vybraných hodinách. Nájdu tu dôležité informácie o téme, videá, články.

Projekt „ODPÍŠEME TI" znamená nádej, skutočnosť, že niekto na druhej strane, odborník - psychológ odpovie, odpíše, poradí a nasmeruje, ako problém zvládnuť vo svojom prostredí.

Prevencia kriminality