Tretí novembrový týždeň už tradične patrí Európskemu týždňu boja proti drogám. Prostredníctvom aktivít v tomto týždni sme chceli dosiahnuť, aby si naše deti uvedomili škodlivosť drog a návykových látok. Hoci sa im snažíme denne pripomínať nebezpečenstvo drog prostredníctvom etickej a mediálnej výchovy, či iného predmetu, prevencie nie je nikdy dosť.
Chceme, aby naše deti dostali informácie o škodlivosti drog skôr, ako sa k nim dostanú falošné a účelové informácie, ktoré im poskytnú tí, čo na drogách zarábajú. Cieľom je, aby deti porozumeli tomu, prečo drogy nikdy nie sú a nebudú skutočným riešením akéhokoľvek problému, duševného stavu alebo životnej situácie (je jedno či ide o nudu, zvedavosť, smútok z rozchodu, neúspech v škole alebo spor s priateľmi či rodičmi…).
Cieľom drogovej prevencie je odpútať pozornosť detí od vplyvu drog rôznymi spôsobmi, napríklad krúžkovou činnosťou, športovými, či vedomostnými aktivitami. Aj naša škola sa zapojila do boja proti drogám rôznymi aktivitami práve v tomto týždni.
Na mediálnej výchove a výtvarnej výchove sme vyrábali plagáty s protidrogovou tematikou. Cez etickú výchovu sme si priblížili nebezpečenstvo drog formou prezentácie, ale aj prieskumu informovanosti o drogách na škole. Na dielňach čítania žiaci 2. stupňa riešili spojenie závislosť – sloboda – zodpovednosť. Zaoberali sa otázkami, čo znamená závislosť, či nie je ich postava z knihy na niečom závislá a ako jej závislosť ovplyvňuje život. Podobne aj na slohových cvičeniach. Žiaci sa venovali otázke Čo je pre Teba drogou? Vznikli pekné slohové práce plné cenných myšlienok a názorov. Trochu inak postavenou otázkou sme chceli poukázať na to, ako sa dá vyhnúť negatívnej závislosti...
Aj preto sme sa v závere spoločne zhodli na tom, že ideálnou cestou, ako predchádzať nebezpečenstvu drog, je vyplniť si voľný čas športom alebo aktivitou, ktorá nás baví a napĺňa. Takže pri príležitosti tohto týždňa vznikla myšlienka zorganizovať aj deň s názvom Hýb sa proti drogám na 1. stupni, do ktorého sa zapojil aj Školský klub detí, či turnaj vo vybíjanej na 2. stupni.
Prváci spolu s pani vychovávateľkou najprv vyhodnotili, čo je zdravé, čo je vhodné pre nás a pre telo, ale aj ako nám prospieva šport. Potom si to aj vyskúšali na vlastnej koži. Deti si zašportovali formou prekážkovej dráhy, kde si vyskúšali svoju obratnosť, presnosť a vytrvalosť. Potom si spoločne zahrali známu hru Kameň, papier, nožnice pre deti neznámym spôsobom. Ten bol spojený so súťažou, spoluprácou a najmä zábavou. Cieľom bolo, aby pohyb deti bavil a aby sa naň tešili. Základom prevencie je totiž systematické podporovanie zdravého spôsobu života a zmysluplné trávenie voľného času – teda napríklad pohybom. Keďže táto hra deti veľmi bavila dohodli sme sa, že sa budeme v školskom klube pravidelne hrávať a vykonávať rôzne pohybové činnosti.
D. Mojšová, Z. Herbrychová, Z. Vaváková a N. Valocká
literárne práce
fotoalbum