Post Bellum
- 25.04.2019 20:04
- marec 2019
Dňa 15.03.2019 sa naša trieda zúčastnila workshopu na tému ,,Udalosti pred a počas druhej svetovej vojny“. Celým workshopom nás sprevádzali dve dámy, ktoré vyučujú mládež na spomínanú tému po celom Slovensku.
Počas workshopu sme pracovali v skupinách. Témy, ktoré sme preberali, boli zaujímavé. Po vypočutí príbehu o židovskej pamätníčke pani Eve, ktorá riešila dilemu „Sophiinej voľby“, ma mrazilo celé telo. Tiež informácie o politickej situácii na Slovensku v tom období rozšírili moje vedomosti.
Zistenie, že antisemitizmus mal aj na Slovensku výraznú silu, ma veľmi prekvapilo.
Počas workshopu som zažil aj nepríjemnú situáciu a to v spojitosti s hereckou rolou, ktorú som obsadil v jednej scénke. Zosobňoval som predstaviteľa a zároveň hovorcu strany HSĽS, s ktorej nacionalistickými a klérofašistickými názormi nesúhlasím.
Najväčším prínosom pre mňa bolo detailnejšie poznanie situácie v období tesne pred a počas II. svetovej vojny, poznanie a pochopenie politickej situácie.
A čo som si z workshopu odniesol? Každý kto pozná minulosť a históriu, každý kto jej aj porozumel, nedopustí aby sa udalosti z tohto obdobia zopakovali v súčasnosti. Ja, ako ešte neplnoletý občan Slovenskej republiky, chcem lepšie poznať minulosť a raz keď budem môcť pristúpiť k volebnej urne, ja rozhodnem na základe tohto poznania o našej budúcnosti.(Matej Koniar)
Post Bellum Slovenská republika je nezisková organizácia, ktorá od roku 2008 na Slovensku vyhľadáva a dokumentuje spomienky pamätníkov kľúčových momentov 20. storočia. “Dokumentujeme príbehy, na ktoré sa zabudlo alebo malo zabudnúť. Rozpraváme ich ďalej, zapájame žiakov a študentov, oceňujeme hrdinov” ako tvrdí organizácia Post Bellum.
Mal som možnosť a šťastie zúčastniť sa jedného z týchto workshopov, ktoré organizácia robí po celom Slovensku. Hneď na začiatku nás privítali dve milé a ochotné dámy, ktoré nám vysvetlili ako bude workshop prebiehať.
Rýchlo som pochopil, že podľa ich zaujímavých programov, to bude netradičný a obohacujúci deň. Hneď po krátkom uvítaní sme sa pustili do aktivít, kde sme pracovali v rôzne rozdelených skupinkách. Podľa mňa, sa nám veľmi darilo, na to, že sme boli náhodne rozdelené skupinky. V skupinách sme sa naučili nielen niekoľko nových vecí, ale aj zoopakovali jednotlivé učivá, inou a originálnou formou. Veľmi ma prekvapili niektoré príbehy ľudí, ktoré som sa dozvedel zo zaujímavo spracovanej knihy “Ľudia ktorý zažili šoa”, ktorá bola o príbehoch ľudí a ich spovediach o zajatí v koncentračných táboroch. Z aktivít sa mi najviac páčili dve témy. A to politické strany, kde sme stvárňovali predsedov politických strán. Ja som bol zaradený v Republikánskej strane poľnohospodárskeho a maloroľníckeho ľudu, kde som bol predseda spolu so spolužiakom Martinom. Na začiatok sme našu stranu všeobecne predstavili podľa informácií, ktoré nám podali lektorky, Neskôr sme vysvetľovali ako by sme sa v rámci rôznych situácií v mene danej politickej strany správali.
Veľmi sa mi tiež páčilo, keď sme stvárňovali rôzne postavy v rôznych prostrediach, ktoré sa týkali pani Evy a príbehu jej života ktorý skončil veľmi smutne. Bola zajatá spolu s jej láskou Zdenkom. V príbehu umreli jej rodinní príslušnici.
Ja osobne by som sa rozhodol zostať na Slovensku a necestoval by som do Palestíny, pretože by to bolo veľmi riskantné.
Workshop sa mi páčil a zaujal ma. Rád si niečo takéto opäť zoopakujem. Jediné, čo ma mrzí je, že sme si záver z denníka pani Evy nedočítali.(Matej Remenár)
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články