• Civilizácia

• V školskom roku 2018/2019 rozbehla Indícia, n.o., pilotný projekt Civilizácia, zameraný na konštruktivistické vyučovanie predmetov vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť. Nadväzuje na projekt ExpEdícia.

Cieľ projektu

Cieľom projektu je vyvinúť efektívny nástroj, ktorým dokážeme dosiahnuť zmenu vzdelávania v predmetoch dejepis, občianska náuka a geografia (konkrétne tá časť geografie, ktorá je venovaná regionálnej a humánnej geografii).

Zmena

Za podstatu zmeny, ktorú chceme dosiahnuť, považujeme minimalizáciu transmisívneho vzdelávania jeho nahradenie  Konštruktivistickým vzdelávaním. Transmisívne vzdelávanie: žiakovi predkladáme hotové poznatky zaradené do vedeckých systémov. Meradlom úspechu poznávania je množstvo vedomostí, ktoré dokáže žiak reprodukovať a schopnosť osvojiť si vedeckú štruktúru týchto poznatkov. Konštruktivistické vzdelávanie: žiakovi predkladáme úlohy (alebo inak vytvárame prostredie), v ktorom má príležitosť a je ochotný pýtať sa, hľadať a testovať odpovede a na základe predchádzajúceho poznania a „zdravého rozumu“ konštruovať poznatky. Meradlo úspechu je schopnosť žiaka používať rôzne stratégie získavania poznatkov a ich zaraďovania do zmysluplných štruktúr.

Ciele vzdelávania

V Civilizácii kladieme okrem tematicky definovaného obsahu aj cieľom vzdelávania. Tie vychádzajú z všeobecných cieľov vzdelávania, profilu absolventa a cieľov vzdelávania v jednotlivých predmetoch, ako ich definuje Štátny vzdelávací program. Zohľadňujú tiež najlepšiu kurikulárnu prax, predovšetkým austrálske a novozélandské kurikulum, a tiež dokument OECD DeSeCo (Definition and Selection of Key Competencies), ale aj český projekt Mapy učebního pokroku (realizovalo SCIO). U žiakov rozvíjame:

Štyri typy myslenia:

1. Konvergentné (objaviteľské) myslenie
          2. Divergentné (vynálezcovské, tvorivé) myslenie
          3. Kritické myslenie
          4. Komparatívne myslenie

Tri typy interakcie s prostredím:

1. Práca so zdrojmi
          2. (Spolu)práca s inými
          3. Autonómne konanie

Spôsob formulácie operacionalizovaných cieľov je inšpirovaný medzinárodne uznávanými taxonómiami vzdelávacích cieľov: revidovanou Bloomovou (revízia: Kratwohl, Anderson, 2001), Kratwohlovou a Simpsonovej taxonómiou.

Dôrazy pre 21. storočie

Na základe štúdia diel súčasných filozofov, teológov, sociológov, historikov, etnológov a iných spoločenských vedcov sme identifikovali dva špecifické javy súčasnej spoločnosti, ktoré považujeme za dôležité brať do úvahy vo vyučovaní:

1. Rozširujúci sa svet. Svet, v ktorom žil človek v minulosti, mal často rozsah jedného dnešného okresu. V súčasnosti sa však dosah každého z nás zväčšil na doteraz nepoznané šírky. Prírodná katastrofa v Japonsku či v Karibiku sa v priebehu hodín stane témou rozhovorov na Slovensku, naše spotrebiteľské správanie ovplyvňuje životy ľudí v subsaharskej Afrike, medzinárodné pracovné tímy môžu 24 hodín denne pokračovať v riešení jednej komplexnej úlohy, a pritom sa nikdy fyzicky nemusia vidieť. Ďalšou formou rozšírenia sveta je takzvaná umelá realita, vytváraná v digitálnom prostredí, ale plne prepojená, až splývajúca s naším životným svetom.
          2. Hľadanie identity. Národná hrdosť, vlastenectvo, vedomie konfesionálnej príslušnosti sú pre mladých ľudí nič nehovoriace pojmy, rodové otázky sa stávajú predmetom diskusie – už nie sú viac niečím samozrejmým. Tínedžeri však aj dnes hľadajú skupinu, s ktorou by sa identifikovali, kde by sa necítili iní. Hľadanie základov pre prijatie osobnej i skupinovej identity je ďalšou veľkou výzvou pre spoločenskovedné vzdelávanie v 21. storočí.

Viac: https://www.indicia.sk/aktualne-skolenia/civilizacia